0
0

Khichari Tarifi

GOVİNDA İSTANBUL RESTORANI

Khichari Tarifi

Bu sabah çok güzel bir kahvaltı yaptım. Genellikle kahvaltılarımda tükettiğim hazırlanışı çok basit Khichari veya mercimek ve basmati pirinci yemeğini paylaşmak istiyorum.

Khichari (“kitch-eri” olarak telaffuz edilir) ve özellikle veganlar için önemli bir yemek olduğunu düşünüyorum. Khichari aynı zamanda Ayurveda’ya göre Sattva yiyecek olarak da bilinir. Sattvik yiyecekler saf ve sağlığa yararlıdır. Beden ve zihin için bir denge unsurudur. Ayrıca, kolayca hazmedilir ve emilirler.

Özellikle bu tarifi mevsim değişimlerinde tüketmek iyidir. Bütün gün ihtiyacınız olan proteini tek öğünde alabilirsiniz.

Khichari hakkındaki en harika şey istediğiniz şekilde baharat ve sebzelerle kendi tarifinizi geliştirebilmenizdir. Siz de öyle yapabilirsiniz. Benim favorim aşağıdaki gibi ve tarif 4-6 kişiliktir.

 

Malzemeler:

Hazırlanışı:

Büyükçe bir tencerede mercimekler, su, defne yaprağı, zencefil, biber, zerdeçal ve kişnişi kaynatın. Su kaynamaya başlayınca ateşin altını kısın ve tencerenin kapağını kapatarak 15 dakika boyunca pişirin. (Mercimekler kırılmaya başlayıncaya kadar.) Sonra pirinç, sebzeler, domates ve tuzu ekleyin ve karıştırarak karışımın tekrar kaynamasını bekleyin. Kaynama başlayınca ateşin altını kısın ve tencerenin kapağını tekrar kapatın. Ara sıra karıştırarak 15 dakika daha pişirmeye devam edin. (Pirinçler yumuşamaya başlayıncaya kadar.)

Masalanın Hazırlanması:

Zeytin yağını küçük bir tavada ısıtın. Kızaran yağa kimyon tohumlarını atın ve kimyonlar hafif kahverengileşinceye kadar
kızartın ve köri yapraklarını ekleyin (dikkat edin yapraklar çatırdayabilir). Hingi de ekledikten sonra tavayı havada döndürün ve bu karışımı khicharinin üzerine dökün. Masalayı khichari içerisinde iyice karıştırın ve ateşin altını kısarak 5 dakika daha pişirin.
Pirinçlerin iyice yumuşadığından emin olun. Eğer sulu bir khichari istiyorsanız tencereye azıcık kaynamış su ekleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun!

Sevgilerimle,

Nrsimha Krişna das